Zetor 25

Zetor 25 – Legendární traktor, ikona českého zemědělství

Zetor 25 je jeden z nejvýznamnějších a nejuznávanějších modelů traktorů v historii českého zemědělství. Jeho výroba byla zahájena v roce 1946 a pokračovala až do roku 1961, během kterého bylo vyrobeno přes 150 000 jednotek.

Historie a vývoj Zetoru 25

Po druhé světové válce bylo v Československu nutné rychle obnovit a modernizovat zemědělství. Bylo zřejmé, že k tomu budou potřeba nové, efektivní traktory. Tímto úkolem byl pověřen brněnský Zbrojovka, která v roce 1946 představila první model své nové řady traktorů – Zetor 25.

Design Zetoru 25 byl revoluční. Byl to jeden z prvních traktorů s plně uzavřeným a samočinným řazením. Navíc, jeho jednoduchý a robustní design se rychle stal oblíbeným mezi zemědělci. Traktor byl poháněn čtyřtaktním dieselovým motorem o výkonu 25 koní, odkud také pochází jeho název.

Úspěch a popularita Zetoru 25

Zetor 25 se rychle stal jedním z nejoblíbenějších traktorů v Československu a jeho popularita rychle přesáhla hranice země. Byl exportován do mnoha zemí po celém světě, včetně Velké Británie, Austrálie a Kanady.

Jednou z hlavních předností Zetoru 25 byla jeho všestrannost. Mohl být použit pro širokou škálu zemědělských prací, od orby a setí po transport a tažení strojů. Tento traktor byl navržen tak, aby byl co nejefektivnější a nejuniverzálnější, což bylo klíčem k jeho úspěchu.

Zetor 25 dnes

I přes uplynulých více než 60 let od ukončení výroby, Zetor 25 zůstává ikonou českého zemědělství. Mnoho z těchto traktorů je stále v provozu a je často k vidění na polích nebo na zemědělských výstavách.

Zetor 25 je také oblíbený mezi sběrateli a entuziasty starých traktorů. Jeho jednoduchý design a robustnost z něj činí ideální objekt pro restaurování a uchování jako součást historického dědictví českého zemědělství.

Zetor 25 je více než jen traktor. Je to symbol doby, kdy české zemědělství procházelo velkými změnami a modernizací. Jeho historie a úspěch připomínají důležitou roli, kterou hrál v rozvoji zemědělství v Československu a po celém světě.

Technické parametry Zetoru 25:

Traktor Zetor 25, vyráběný v letech 1946 až 1961, byl oblíben pro svou spolehlivost, univerzálnost a jednoduchost. Níže je uveden přehled jeho klíčových technických parametrů:

Motor

Zetor 25 byl poháněn čtyřtaktním, vzduchem chlazeným dieselovým motorem. Motor měl výkon 25 koní (odtud název Zetor 25), což bylo na tu dobu poměrně vysoké.

 • Typ: Čtyřdobý vzduchem chlazený diesel
 • Počet válců: 2
 • Objem motoru: 2088 cm3
 • Maximální výkon: 25 koní při 2000 otáčkách za minutu

Převodovka

Převodovka traktoru Zetor 25 byla jednoduchá a robustní, poskytovala 5 rychlostních stupňů vpřed a 1 rychlost vzad.

 • Typ převodovky: Manuální
 • Počet rychlostí: 5 vpřed, 1 vzad

Rozměry a hmotnost

Traktor Zetor 25 byl navržen tak, aby byl dostatečně robustní pro těžkou práci, ale zároveň dostatečně kompaktní a lehký pro práci na menších polích.

 • Délka: 2870 mm
 • Šířka: 1620 mm
 • Výška: 1580 mm
 • Hmotnost: 1650 kg

Další technické specifikace

 • Kapacita palivové nádrže: 32 litrů
 • Spotřeba paliva: přibližně 5 litrů na hodinu
 • Pohon: Zadní kola

Export traktorů Zetor 25 do jiných zemí

Traktory Zetor 25 se staly velmi populárními a jejich export do jiných zemí byl v průběhu let velmi rozšířený. Po svém uvedení na trh získaly pověst spolehlivých a výkonných traktorů, což přispělo k jejich atraktivitě na mezinárodní úrovni. Následuje přehled některých zemí, kam byly traktory Zetor 25 vyváženy:

 • Evropa: Traktory Zetor 25 byly exportovány do mnoha zemí Evropy, včetně Německa, Francie, Velké Británie, Itálie, Španělska a dalších. Evropské země měly velký zájem o tyto traktory pro své zemědělské a lesnické sektory.
 • Severní Amerika: Export do Severní Ameriky byl také důležitým trhem pro traktory Zetor 25. Traktory byly vyváženy do Spojených států amerických a Kanady, kde se staly oblíbenými pro zemědělské a pozemkové operace.
 • Jižní Amerika: Zetor 25 byl také vyvážen do zemí Jižní Ameriky, jako je Argentina, Brazílie a Chile. Tyto země měly poptávku po spolehlivých a výkonných traktorech pro rozsáhlé zemědělské sektory.
 • Afrika: Traktory Zetor 25 byly vyváženy také do různých zemí v Africe, jako je Jihoafrická republika, Keňa, Tanzanie a další. Tyto traktory se staly nezbytným nástrojem pro zemědělské operace v různých regionech Afriky.
 • Asie: Traktory Zetor 25 byly vyváženy i do některých asijských zemí, včetně Indie, Thajska a Malajsie. Tyto traktory byly využívány pro různé zemědělské činnosti v těchto regionech.

Export traktorů Zetor 25 do jiných zemí přispěl k rozšíření značky a k rozvoji zemědělského průmyslu ve více regionech světa. Jejich spolehlivost, výkonnost a všestrannost získaly důvěru a uznání zemědělců a farmářů po celém světě.